Projekt Taaskasutus
Narva Laste Loomemaja on tegutsenud üle 70 aasta.
Selle baasil tegutsevad aktiivselt erinevad huviringid, sealhulgas teatri- ja tarbekunstisuundades. Pika aja vältel on kogunenud juba päris palju vana materjali, näiteks on kostüüme, mida uues teatri- või tantsulavastuses kindlasti enam ei kasutata, käsitööringides jääb järele päris palju paberit ja kartongi, mis praegu lihtsalt ära visatakse. Alates aastast 2019 liitus Laste Loomemaja Rohelise Kooli liikumisega, Igal aastal astume samme loodusvarade säästmise nimel. Oleme teist aastat järjest valinud arendusteemad: kooliõu, elurikkus ja jäätmed. Eelmisel aastal alustasime biojäätmetega ja õppisime KIKi finantstoel komposti valmistama ning sel aastal tahame pühendada aega taaskasutatud materjalidele ja käsitööjäätmetele. Laste Loomemajas koguneb jäätmeid õppeaasta jooksul päris palju ning neid on võimalik taaskasutada ja anda uus elu, kuid kahjuks puuduvad selleks tegevuseks sobivad seadmed ja tingimused. Eelpooltooduga seoses tekkis materjalide taaskasutamise projekti idee, nimelt saavad osalejad projekti raames tutvuda materjalide taaskasutamise võimalustega ning samuti õpitakse taaskasutatavatest materjalidest looma funktsionaalseid asju, mida saab kasutada nii kasvatustööks kui ka eluks üldises plaanis.
Projekti raames loovad osalejad õppetegevusteks abimaterjale (näiteks papjeemašeest miniloomaaed) ning samal ajal tutvuvad Eesti loomamaailma mitmekesisusega, õpivad tegema paberit, punuma pabertorudest, samuti looma ja õmblema erinevas suuruses mitmesuguseks otstarbeks taaskasutatavaid kotte ning patju, mida hiljem kasutatakse õppetegevuses. Projekt hõlmab nii teoreetilisi loenguid kui ka praktilisi tunde. Selleks, et saaksime projektiga planeeritud toimingud ellu viia, on vaja soetada õmblusmasin ja muud väikesed vajalikud seadmed ning kutsuda kohale lapitöö spetsialist.
Projekti tulemusi kasutatakse Laste Loomemaja edaspidistes tegevustes. Olles omandanud teisese toorainega töötamise oskused ja teadmised, jätkame sellega, juurutades need rakendusosakonna õppekavasse. Loodavaid kotte plaanime kasutada Laste Loomemaja õpilaste asendusjalatsite hoiustamiseks, patju kasutame, avatud ja abonementtundides. Samuti jätkame materjalide taaskasutamist ja jäätmete vähendamist.