Ajalugu - Narva Laste Loomemaja ajalugu

Narva Laste Loomemaja ajalugu

Tutvustame teie tähelepanu lühikese ajalooga 15. oktoobril 1952 alanud Narva Laste Loomemaja moodustamise ja arengu ajaloost.

Narva Laste Loomemaja

Narva Pioneeride Maja (Laste Loomemaja algne nimetus) avati 15. oktoobril 1952. aastal.

Sel perioodil polnud Pioneeride Majal veel oma hoonet ning seetõttu töötasid huviringid Narva koolide baasil. 1952. aastal töötasid Narva linnas juba koolid nr 1, 2, 3, 4 ning kool nr 5 Narva-Jõesuus.

 

1955. aastal remonditi XIX sajandist pärinev ühekorruseline hoone, kus varem asusid Narva garnisoni laod (praegu Vestervalli 20). Pioneeride maja pidulik avamine toimus 22. aprillil 1955. aastal. Hoonesse kolisid koolide huviringid ning avati ka uusi: tantsu-, teatri- ja õmblusring, koor, tehnikahuviliste ring jm. Pioneeride majas alustas õppetegevust enam kui 300 last.

 

1957. aastal avati huviring « Noor meremees», mis aja jooksul kasvas Noorte Meremeeste Klubiks ning eraldus 1987. aastal iseseisvaks asutuseks. Samas hoones tegutses ka lasteraamatukogu.

 

1960. aastal alustati Narvas II maailmasõjas praktiliselt hävinud raekoja restaureerimist. Sellesse suursugusesse ajaloolisse hoonesse plaaniti pärast restaureerimist kolida lapsed.

 

30. detsembril 1963. aastal avati Narva Pioneeride Palee. Raekoja hoones töötasid maleklubi, fotoring, raadiotehnikaring, nukuteater, õmblusring, lennu- ja laevamudelism, noorte meremeeste klubi, tantsuringid, agiitbrigaad, makramee, instrumentaalansambel, pehmete mänguasjade ring, noored filatelistid, erinevad pioneeriringid, joonistamine ja keraamika, kooristuudio jm. Kooristuudiost kujunes ajapikku Narva Koorikool «Tšaika». Raekoja esimesel korrusel asus linnaraamatukogu laste osakond.

 

1990. aastal Nimetati Pioneeride Palee ümber Laste Loomemajaks, 1992. aastal sai ta praeguse nimetuse Narva Laste Loomemaja 1993. aastal ühendati reorganiseerimise käigus Laste Loomemajaga õppetootmiskombinaat, mis asus aadressil Puškini 31- seal avati stuudio « Harmoonia». Hiljem alustas Tiimanni tn lasteaias tegevust loodusosakond, kus õpiti tundma taimede ja loomade maailma.

 

1999. aastal suleti väheneva laste arvu tõttu aadressil Partisani 2 paiknenud kool nr 8. Koolihoone anti üle Narva Laste Loomemajale. Pärast lühiajalist kosmeetilist remonti kolisid hoonesse kõik stuudiod ja huviringid. Ühtekokku õppis Laste Loomemaja huviringides sel perioodil enam kui 1500 õpilast.

 

Kaasaegse ilme sai Laste Loomemaja hoone 2011. aastal kapitaalremondi käigus, mis viidi läbi kahes etapis Euroopa Liidu ja Narva linna finantstoel. Nüüd on hoones suur saal ürituste ja koreograafia tarbeks, kaasaegse tehnikaga varustatud kino-ja kontserdisaal. Igal huviringil on oma klass- töötuba. Esimesel korrusel paiknev suur galerii on näitusesaal, on olemas ka fotogalerii, 2. ja 3.korruse vahelistel aladel eksponeeritakse õpilastööde näitusi, samuti ka Eesti Loodusmuuseumi ning teiste asutuste väljapanekuid. Uus juurdeehitus- Talveaed- on samal ajal nii kontserdi- kui külaliste vastuvõturuum ning konverentsisaal.

 

2012. aastast töötab Loomemajas linnaraamatukogu lastekirjanduse punkt.

 

2022. aastal avati erinevates huviringides 93 rühma, millest võtab osa enam kui 1200 õpilast.

 

Aastate jooksul on laste ja noorte hulgas populaarseks saanud meie festivalid, võistlused ja konkursid: Paul Keresele pühendatud rahvusvaheline noorte võistkondlik turniir «Läänemere maletähed», rahvusvaheline pitsifestival, rahvusvaheline fotofestival «Pilk», Eesti-Vene laste videoloomingu konkurss « Tušite svet», vabariiklik teatrifestival «Jeralaška», vabariiklik festival «Tantsukevad», Ida-Virumaa festival « Talvefeeria», festival «Rokk ja mood», suvel toimuvad lennumudelismi võistlused ning linna lastele korraldatavad uusaastapeod.